Pędzle, pędzelki, gąbki, gąbeczki, aplikatory, czyli akcesoria do makijażu - jak o nie dbać?

11.11.15

Witajcie! :)
Uważam, że jest to codzienność każdej kobiety, która w jakiś stopniu o siebie dba. Trudno jest nam sobie wyobrazić nakładanie makijażu palcami. Trwałoby to znacznie dłużej niż zwykle, a efekt końcowy mógłby nie być tak zadowalający.
Akcesoria te nie są niezbędne,aczkolwiek znacznie ułatwiają nam nanoszenie na skórę danego kosmetyku. Z racji tego, że różnego rodzaju cienie, pudry, fluidy i wiele wiele innych kosmetyków używamy każdego dnia, sprzyja to namnażaniu się bakterii, dlatego wymagają one regularnej pielęgnacji i dezynfekcji.

Po co czyścić pędzle do makijażu?
Niezależnie od tego z jakiego włosia jest wykonany pędzel, po wykonaniu makijażu zostają na nim bakterie, olejki, sebum, martwy naskórek oraz oczywiście resztki kosmetyków. Im dłużej ich używamy, tym stają się brudniejsze. Natomiast prawdopodobieństwo, że spowodują one liczne namnażanie się trądziku, zaskórników, czy przebarwień jest bardzo duże. Osoby posiadające wrażliwą cerę muszą w szczególności zwracać na to uwagę, by uniknąć podrażnień.


 Jak często powinniśmy czyściść nasze pędzle?
W zależności od tego jakich kosmetyków używamy, powinniśmy systematycznie myć swoje akcesoria. W przypadku pędzli, które stosujemy w użyciu do płynnych kosmetyków (czyli takich, które zastygają na włosiu pędzla) takich jak: podkłady, kremy, korektory, cienie i eyelinery, mycie ich jest wskazane średnio co parę dni. Natomiast pędzle przykładowo do cieni sypkich nie wymagają tak częstego czyszczenia.


Czego używać do mycia akcesoriów do makijażu?
Pędzle można spokojnie myć używając rzeczy jakie posiadamy na co dzień w domu, np. połączenie wody z szamponem do włosów, bądź mydłem antybakteryjnym w płynie. Pędzle, które są wykonane z włosia naturalnego (kozy, kucyka itp.) zaleca się czyścić bardziej delikatnymi preparatami, np. szamponem dla niemowląt, bądź szarym mydłem. W sprzedaży są dostępne specjalne płyny, które ułatwiają pielęgnację pędzli (przykładowa firma: INGLOT). Profesjonalny płyn do dezynfekcji włosia pędzla firmy Kryolan, używany jest głównie przez wizażystki, które tymi samymi pędzlami nakładają swoim klientką makijaż.


Jaką technikę powinniśmy opanować, by nasze pędzle, gąbki i aplikatory były w jak najlepszej kondycji?
Przedstawię wam dwa proste domowe sposoby jak łatwo dbać o swoje akcesoria do makijażu. Zacznijmy od tego, że pędzle należy prać w ciepłej, nie gorącej wodzie. Podczas całej procedury pędzel powinien być skierowany włosiem ku dołowi. Jeżeli woda dostanie się do jego środkowej części, może poluzować klej utrzymujący w jednej pozycji włosie, co sprawi, że wypadnie.

I SPOSÓB - rzeczy, które potrzebujesz: szampon lub mydło antybakteryjne, papierowe ręczniki.

  • na wewnętrzną stronę dłoni wylej odrobinę szamponu lub mydłu antybakteryjnego,
  • pędzel zanurz delikatnie w wodzie i potrzyj o wnętrze ręki, tak by wytworzyła się piana,
  • wykonuj ruchy w lini prostej (unikaj ruchów okrężnych, które mogą przypadkiem uszkodzić włosie pędzla),
  • dokładnie wypłucz pod zimną wodą,
  • czynność powtórz z każdym pędzlem.
II SPOSÓB - rzeczy, które potrzebujesz: płyn do mycia naczyń, oliwa z oliwek (doskonale wpływa na kondycję włosia), talerz, papierowe ręczniki.


  •  na talerzu umieść płyn do naczyń i oliwę z oliwek (porcje składników powinny być mniej więcej równe),
  • zanurz pędzel w mieszance i ruszaj nim w lini prostej przez ok. 10 sekund, bądź do kiedy resztki kosmetyków nie nikną z pędzla,
  • wypłucz pod zimną wodą pędzel do czasu, gdy woda nie będzie czysta, a pędzel przestanie się pienić,
  • ułóż wszystkie pędzle jeden obok drugiego na papierowym ręczniku aż do wyschnięcia.

Jak odpowiednio suszyć pędzle? Oto kilka prostych zasad.
1. Nigdy nie należy stawiać pędzli w pozycji pionowej. Woda z mokrego włosia może przedostać się wtedy do skuwki, w której nastąpi rozklejenie się rączki.
2. Nigdy nie należy suszyć pędzli na kaloryferach, na słońcu lub przy użyciu suszarki do włosów. Nawet najlepszej jakości pędzle tego długo nie przetrwają.
3. Pędzle można osuszyć delikatnie ręcznikiem papierowym. Należy pozostawić je do samoistnego wyschnięcia, najlepiej włosiem do dołu. W razie braku takiej możliwości, należy położyć je płasko na papierowym ręczniku, który wchłonie wilgoć.
4. Nie należy wykręcać mokrych pędzli, w przeciwnym razie może to spowodować wypadanie pojedynczych kępek włosia.


mogą Ci się także spodobać..

0 komentarze

Zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej kopiowanie zdjęć mojego autorstwa jest niezgodne z prawem. Zamieszczane przeze mnie zdjęcia są moją własnością. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie - przetwarzanie.
Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170

Obserwatorzy